Реформа медицини в Україні очима мами і пацієнта

Важливі перетворення в ключовій галузі сприймаються болісно в українському суспільстві і для цього є передумови.

Коли мене запитують, чому я не хочу третю дитину, то я відповідаю: “Бо мої нерви не витримають ще одного випробування українською медициною”. Тому, зрозуміло, новину про початок реформи в даній важливій сфері я сприйняла з оптимізмом. Той, хто потрапляв з дитиною в болісні умови українських стаціонарів або давав малюкові антибіотики без підтвердження бактеріальної інфекції, просто не може не сприйняти реформу по-іншому.

Декларація з педіатром.

Після поширення інформації про необхідність укладення декларації з сімейним лікарем, я, в першу чергу, обрала для дітей педіатра. Ми вирішили залишити доктора, який є у нас дільничним, оскільки це молодий спеціаліст, який на той момент цілком мене влаштовував прогресивністю лікування. Це лікар, який лікує найпоширеніше захворювання серед дітей – ГРВІ – не антибіотиками для профілактики, а великою кількістю гарячих напоїв, постільним режимом і свіжим повітрям в кімнаті. При ацетоні у дитини вона також радить поїти і не змушує проходити масу інших фахівців або здавати хворобливі аналізи. Сьогодні, з точки зору мами, таке лікування є найбільш адекватним. Це розумієш, коли зі старшою дитиною пройшов усі кола пекла і за будь-якої температури отримував список-простирадло з величезною кількості ліків на значну суму.

Я принесла оригінали та ксерокопії свідоцтв про народження дітей, свої документи, телефон і підписання декларації зайняло не більше п’яти хвилин. Однак всі переваги реформи відчуваєш, коли отримуєш можливість записатися на прийом до свого лікаря через інтернет.

Все доволі просто: я заходжу на сайт, ввожу номер телефону, отримую код і потрапляю в свій кабінет. Там за прізвищем я обираю доктора і час, який залишився вільним в необхідний мені день, з точністю до 15 хвилин. У призначений час я приходжу в поліклініку і, навіть якщо до кабінету черга, заходжу тоді, коли мені призначено. Це дуже зручно, оскільки немає необхідності тримати дитину в задушливому коридорі, “ловити” нові захворювання і витрачати нерви на тих, хто з якихось причин проходить без черги.

У перший раз мені довелося зіткнутися з агресією батьків, які не розуміли, чому хтось проходить у кабінет суворо за часом. Напевне, причиною тому недостатнє інформаційне супроводження реформи, про переваги якої, як з’ясувалося, знають не всі. В той день пропустити маму з дитиною вперед я не могла, оскільки ми прийшли на щеплення і сидіти в коридорі здоровій дитині було б небезпечно. Через це виник конфлікт, але на допомогу прийшов лікар і медсестра, які все пояснили.

Запис через інтернет особливо зручний для тих, хто працює і не може дозволити собі витратити кілька годин на чергу в поліклініці. Я зіткнулася з тим, що пізно ввечері у дитини піднялася температура, я записалася до лікаря, і вже вранці в призначений час отримала консультацію фахівця.

Проблема діагностики.

При всіх позитивних моментах медичної реформи, особливо в сфері педіатрії, є важливий чинник, який забирає не лише здоров’я дітей, а й змучених лікарнями батьків. Це діагностика. Старша донька у мене з’явилася в такому віці, коли я не знала, що робити і як вчинити навіть при нежитю і невисокій температурі. У педіатра, якому хочеться довіряти, я отримувала при мінімальному огляді величезні списки ліків, які було страшно давати дитині на голодний шлунок, адже при хвороби у малюків, як правило, відсутній апетит. Зараз, зрозуміло, ситуація змінилася. Ми всі читаємо доктора Комаровського і міністра охорони здоров’я Уляну Супрун і розуміємо, що для уникнення ускладнень при ГРВІ потрібно не годувати, важливо багато поїти, провітрювати і звести до мінімуму ліки. Однак мені на це знадобилося десять дорогоцінних років нервів і здоров’я.

У мене є подруга в США, яка розповідає, що у них при скаргах на вірусну інфекцію мама з дитиною перед прийомом педіатра заходить в долікарський кабінет. Там у маленького пацієнта беруть мазок з ротової порожнини. Потім вони йдуть до кабінету лікаря, який вже знає, яка інфекція викликала симптоми. Якщо це вірусна, то питво і спокій, якщо бактеріальна – антибіотики, якщо грип – противірусні препарати. Для сучасної української мами це мрія, проте поки, на жаль, навіть в рамках нинішньої медичної реформи нездійсненна.

Декларація для дорослих.

Побачивши всі переваги підписання декларації з педіатром, я вирішила вибрати терапевта для себе і чоловіка. Все виявилося так само гранично просто, як і в ситуації з дітьми. З документами та мобільним телефоном я підійшла до реєстратури, де рекомендували пройти в обладнаний для цієї мети кабінет. Там мене зустріла привітна медсестра, яка швидко заповнила документи і роздрукувала. Декларацію я укладала для себе і чоловіка без його присутності, оскільки він в будні перебуває на роботі. Необхідно було лише зв’язатися з ним телефоном, він продиктував код, який прийшов у смс, і документи були готові.

Для багатьох існує проблема, коли пацієнт не визначився з лікарем. Я опинилася в аналогічній ситуації, оскільки, на відміну від педіатрів, з терапевтами поліклініки не стикалася і не була знайома. Можна запитати рекомендації у знайомих або вибрати будь-яким іншим способом (я, наприклад, вирішила зупинитися на наймолодшому фахівцеві, чекаючи від нього сучасного підходу). Важливим є те, що якщо з доктором пацієнт не знайде спільної мови, то можна буде переукласти декларацію з іншим фахівцем.

Приємним моментом була вказівка ​​в декларації мобільного телефону сімейного лікаря. Обумовлюється лише, що дзвонити лікарю бажано лише в робочий час, якщо екстрено необхідна консультація.

Висновок декларації з сімейним лікарем я вирішила записати на відео, не показуючи обличчя медичного працівника без його згоди. Адміністрацію установи я також не повідомляла, щоб побачити максимально об’єктивний процес. І в результаті я з’ясувала, що підписання документів для двох осіб з урахуванням невеликих черг у мене зайняло 45 хвилин. В цей час також входить необхідність після укладення декларації підійти в реєстратуру для відкриття електронної медичної карти. Це дозволить пацієнту в майбутньому записуватися до лікаря через інтернет.

 

На жаль, на адресу медичної реформи ми бачимо достатню кількість критики, мемов, насмішок і певного розчарування. Як правило, це звучить від людей, які навіть не спробували використовувати переваги нововведень. Критикуючи, ми часто сприймаємо все нове в багнети, особливо не вникаючи в смисли. І адже ніхто не сперечається, що вітчизняна медицина була в жахливому стані, і їй, в буквальному сенсі слова, була потрібна реанімація. І те, що вона почала потроху відроджуватися з попелу і підніматися з руїн, має викликати підтримку кожного українця, який хоче бачити майбутнє своє і своїх дітей здоровим і щасливим.

 

Яна Катасонова

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *