Децентралізація по-українськи: як зробити так, щоб в селі хотіли жити діти і внуки

Богданівська об’єднана територіальна громада за результативністю вийшла на одне з лідируючих місць в області. Я вирішила показати позитивний досвід успішного сільського менеджменту, оскільки в нашій країні село, на жаль, асоціюється із занепадом, регресією і відсутністю перспектив. І що показово, з представниками ОТГ було дуже складно зв’язатися. Я спочатку не могла зрозуміти, в чому причина. І лише, приїхавши до них, зрозуміла … Там усі дуже зайняті. Робота кипить.

Будівництво, як життя

У Богданівці Дніпропетровської області, незважаючи на грудневий мороз, робота в розпалі відразу на декількох будівництвах. І відразу напрошується аналогія: якщо населений пункт розбудовується, значить він розвивається і росте.

Особливо вражає будівництво культурно-спортивного комплексу. По суті, це те, що ми знаємо, як сільський клуб, однак у Богданівці його майже 30 років тому знищила пожежа. А до 2020 року місцеві жителі отримають не тільки будинок культури, а й сучасний спортивний і фітнес зал. Його масштабний зовнішній вигляд проглядається вже зараз, коли стоять тільки палі і початкові перекриття.

Так зараз виглядає будівництво
Так спортивний комплекс буде виглядати після завершення робіт

Робота в грудневі морози кипить і на будівництві дитячого будинку сімейного типу, який вже в травні 2019 року планують відкрити в Богданівці. І тут я навіть не сумнівалася, що дітям, які опинилися в складних життєвих умовах, у цих селах буде добре. Оскільки за кілька років існування громади відремонтували або відновили величезну кількість об’єктів інфраструктури. Тут поруч сучасний дитячий садок, оновлена ​​школа та бібліотека з книжковим фондом, який регулярно поповнюється, і комп’ютерами.

Як виявилося, дитячих садків в Богданівці кілька. Причому один із них, дитсадок “Теремок” на 80 місць, був відновлений буквально з руїн. Для нас, мам, які водили дітей в пострадянські дитячі садки, це дошкільний заклад може здатися вікном в інший вимір. Сучасна відновлена будівля, якісний ремонт, нові меблі, іграшки та техніка для занять. І абсолютно нові майданчики з павільйонами для гри дітей на вулиці, причому окремо для кожної групи.

Але вишенькою на торті для мене під час оглядової екскурсії по селу стала школа, яка також нещодавно відремонтована. І поруч з нею побудовано одноповерхову будівлю, в якій отримують квартири молоді фахівці, котрі погодилися приїхати на роботу в село. Вже зараз там отримали житло директор школи, головний лікар амбулаторії і кілька педагогів. Після 15 років стажу вони стануть власниками житла, що здавалося раніше в Україні взагалі фантастикою.

У муніципальній квартирі живе привітний котик

І неможливо не відзначити будівництво котельнь біля багатьох об’єктів інфраструктури. У них встановлені ефективні твердопаливні котли, повністю модернізована система подачі тепла і, як кажуть самі жителі, кочегари працюють “в білих шкарпетках”. Тепер в теплі в садах і школах вчаться діти, працюють дорослі. І важко уявити, що раніше таке елементарне благо було недоступним.

Об’єднання для результату

Богданівська територіальна громада об’єднала Богданівську, Новодачинську і Новоруську сільські ради, до складу яких входить дев’ять сіл. Створення ОТГ дозволило збільшити бюджет громади майже в десять разів і почати відновлення і масштабне будівництво.

За словами глави Богданівської ОТГ Олексія Грищенка, роботу почали з доріг, оскільки у віддалених селах люди не могли в дощі проїхати до своїх домівок чи підвезти вугілля – потрібно було чекати сильних морозів або посухи. А перші підсумки роботи побачили тоді, коли в селі люди почали активніше купувати будинки і ціна на нерухомість зросла.

“До нас приїжджали колеги з Польщі, ділилися досвідом. І я пообіцяв, що за три роки у нас буде так само. Ось скоро закінчується цей термін, і ми можемо показати свої результати”, – сказав Грищенко

З 2015 року в Богданівці та прилеглих селах були дійсно реалізовані колосальні обсяги роботи. Ідеальні дороги, школи, дитячі садки, будинки культури, бібліотеки, комп’ютерні класи, квартири для молодих фахівців і багато іншого. І планів на майбутнє не менше.

Голова ОТГ розповідає, що першими в області в Богданівці готуються прийняти шерифа в рамках відповідної державної програми. Для нього в селі вже підготовлено муніципальне житло і гідна зарплата. Так, запевняє Грищенко, можна буде знизити рівень злочинності і поліпшити оперативність надання допомоги представником правоохоронних органів.

“Я народився в Богданівці, прожив, тут живуть мої діти і внуки і в майбутньому будуть жити”, – резюмує бесіду глава Богданівської ОТГ.

Острівець

У Богданівці, яка стала центром ОТГ і вразила масштабами будівництва, позитивний підсумок об’єднання очевидний. Однак було важливо подивитися більш віддалені села. У сільській раді мені організували детальну екскурсію в село Нова дача.

У центрі населеного пункту – будинок культури, який більше 20 років не опалювався. Тепер з його тильного боку розташована котельня, а в приміщеннях затишно, тепло і щосили йде підготовка до новорічних свят. Акомпаніатор Дмитро Мальцев, якого ми знайшли в двоповерховій будівлі за звуком баяна, розповів, що жителі села тепер із великим задоволенням відвідують святкові заходи та концерти. На останньому вже навіть місць в залі всім бажаючим не вистачило, деякі були змушені стояти в проході. За словами музиканта, і підготовка до свят в теплі йде більш плідно. В самодіяльності беруть активну участь жителі села, для яких захоплення не приносить доходу, але дарує задоволення. А результат бачать із оплесків. І останнім часом вони стали голосніші.

З гордістю і натхненням показує нову будівлю Новодачінської школи директор Лариса Вовчук. Тепер учні молодших класів навчаються окремо: у них тепле приміщення, хороший ремонт, нові меблі і навіть інтерактивні дошки. Спортзал знаходиться в приміщенні колишнього тиру, де ще декілька років тому не було даху, а на підлозі ріс бур’ян.

“Мені здається, що наші села в загальній складній ситуації в країні – це такий острівець, де все добре і стабільно”, – ділиться емоціями директор, показуючи нову котельню, завдяки якій після довгих років поневірянь діти працюють у комфорті і теплі.

Їхала я з Богданівської ОТГ з думкою: “А таке в Україні взагалі можливо?” Щоб в селі фінтес-клуб, безкоштовне житло для фахівців, сучасні школи та дитячі садки, в яких тепло, затишно і пахне смачною домашньою їжею. Виявилося, що можливо. Досить населеним пунктам об’єднатися, отримувати власні податки на свої ж потреби і працювати, а не чекати. Все просто, але при цьому результативно, і вселяє віру в світле майбутнє українських сіл.

Яна Катасонова

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *